مازوت سوزی معلول سیاست های غلط در اقتصاد انرژی است

به گزارش وبلاگ سیناپارسه، آلودگی در هوا شهرهای عظیم کشور ادامه دارد؛ عده ای انگشت شان به سوی سوختن مازوت نشانه رفته و عده ای دیگر فراوری ارزدیجیتال و مزرعه های استخراج بیت کوین را سبب بالا رفتن مصرف برق می دانند. از آنجا که عمده برق فراوریی کشور به وسیله نیروگاه های حرارتی وارد شبکه می گردد که با سوخت فسیلی کار می نمایند این افزایش مصرف به افزایش بیشتر سوخت های فسیلی منجر شده و در نتیجه آلودگی هوا را به فعالیت مزارع فراوری بیت کوین نسبت داده اند.

مازوت سوزی معلول سیاست های غلط در اقتصاد انرژی است

حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران می گوید: آلودگی هوا را به سوخت مازوت نسبت می دهند؛ مازوت سوزی و متعاقب آن آلودگی هوا، معلول بوده و همه اینها نتیجه تصمیماتی است که به موقع اتخاذ نشده است. مصرف گاز در بخش خانگی از مرز600 میلیون مترمکعب عبور نموده که این میزان مصرف، بیش از میزان کل مصرف اروپا یا آنطور که می گویند نصف مصرف است و تامین نمایندگان گاز با توجه به اینکه اولویت با بخش خانگی است، بخشی از گاز موردنیاز را از سوخت صنایع و نیروگاه ها تامین می نمایند و بعضی نیروگاه ها با وجود اینکه در این فصل سال مصرف برق پایین است، ظاهراً به سوخت های دیگر از جمله مازوت روی آورده اند.

صالحی به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: این شرایط، منجر به افزایش آلودگی هوا شده و سلامت شهفرایندان را تحت تاثیر قرار داده است؛ اما سیاستگذاران در دولت و مجلس و سایر نهاد ها باید به این مساله توجه نمایند که کشور به چه دلیل در این موقعیت قرار گرفته است؟

صالحی می گوید: قبلا مصرف بنزین نیز به مرز 150 میلیون متر مکعب رسید که اگر دولت دست به سیاست های بازدارنده نمی زد، شاید مصرف این حامل انرژی فراتر از این ارقام رفته بود. این سیاست در خصوص مصرف گاز هم باید اتفاق بیفتد. در خصوص مصرف گاز نیز دولت باید نسبت به اجرای چنین سیاستی اقدام کند.

او ادامه می دهد: البته این یک موضوع ملی است و همه باید نسبت به آن احساس تعهد نمایند؛ یعنی اگر سازمان محیط زیست، وزارت نیرو، وزارت نفت و دادستانی بخواهند، موضوع آلودگی هوا را به یکدیگر حواله دهند، مسئله ای حل نمی گردد. مردم انتظار دارند مسئولان به طور ریشه ای این مساله را حل نموده و از تکرار آن در سال های بعد جلوگیری نمایند.

به گفته صالحی قرار بود از زمان برنامه سوم توسعه قیمت های حامل های انرژی به صورت پلکانی افزایش یابد، آن برنامه ریزی به خوبی در حال پیشرفت بود اما متاسفانه با تصویب طرح تثبیت قیمت ها در مجلس هفتم این فرایند متوقف شد.

صالحی تصریح می نماید: سال گذشته دولت، نسبت به افزایش قیمت بنزین اقدام کرد؛ اما آیا در سال آینده افزایش قیمتی در بنزین خواهیم داشت؟ مساله این است که موضوعات مالی موضوعاتی نیستند که به حال خود رها شوند. نتیجه تصمیماتی که به موقع گرفته نگردد بعدا با هزینه های سنگین تری ظاهر خواهد شد. مازوت سوزی نیروگاه ها و آلودگی هوا نیز معلول بوده و نتیجه تصمیماتی است که باید در وقت مناسب اتخاذ می شد ولی متاسفانه نشد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران ادامه می دهد: البته بعضی هم معتقد هستند مصرف مازوت فقط به دلیل مصرف بالای برق و گاز نیست، از سال 2017 سازمان بین المللی کشتیرانی اعلام نموده که کشتی ها باید بعد از سه سال از سوخت جایگزین مازوت مصرف نمایند. بیشتر نفت کوره ایران را امارات می خرید؛ الان به دلیل این ممنوعیت صادرات نفت کوره کم شده و ایران مجبور است بخشی از این سوخت را در پالایشگاه ها مصرف کند؛ اما آنچه مهم است هیچ شفاف سازی در این زمینه صورت نمی گیرد.

عضو هیات نمایندگان ایران تاکید می نماید: موضوع مهم بعدی برنامه بهینه سازی پالایشگاه هاست؛ سرمایه گذاری برای بهینه سازی پالایشگاه ها متوقف شده است. وقتی پالایشگاه ها به موقع بهینه نگردد، افزایش فراوری مازوت نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود. برعکس آن هم صادق است، یعنی هر چه پالایشگاه پیشرفته تر باشد، فراوری مازوت آن کمتر است. مدت هاست که ما نتوانسته ایم بسیاری از پالایشگاه هایمان را به روز کنیم.

به گفته صالحی تحریم و نرخ منفی سرمایه گذاری داخلی و خارجی یکی از مهم ترین دلایل است؛ ولی در این میان از سیاست گذار انتظار می رود، فکری به حال مسئله حامل های انرژی بکند.

او تاکید می نماید: نامتوازن بودن قیمت انرژی در ایران و مصرف بالا به دلیل ارزان بودن قیمت برق، دو متهمی هستند که می توان ریشه اصلی خاموشی های اخیر و حتی بخشی از آلودگی ها را به آنها نسبت داد.

صالحی ادامه می دهد: برای برون رفت از این چالش ها باید در مرحله اول مساله اقتصاد برق و تعرفه گذاری این کالا مورد توجه متولیان این صنعت قرار گیرد؛ زیرا تا زمانی که توازن به صنعت برق بازنگردد، نمی توان انتظار استقبال سرمایه ها از این صنعت استراتژیک را داشت. باید اصل مسائله اقتصاد به عرصه انرژی بازگردد تا این صنعت استراتژیک بتواند با جذب سرمایه شرایط خود را اصلاح کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "مازوت سوزی معلول سیاست های غلط در اقتصاد انرژی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مازوت سوزی معلول سیاست های غلط در اقتصاد انرژی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید